Wybór opon motocyklowych wiąże się z paroma czynnikami, na które odpowiemy w poniższym wpisie. 

Poszczególne modele różnią się od siebie budową, zastosowaną mieszanką gumową, profilem lub rzeźbą bieżnika. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jak i czym będziemy jeździć.

Rodzaje opon/ podział

Podstawowy podział opon motocyklowych przeprowadzany jest ze względu na ich konstrukcję, a w głównej mierze układ osnowy:

  • ogumienie diagonalne (oznaczenie „-”), kąt ułożenia nitek kordu w stosunku do linii bieżnika mniejszym niż 90°. Ogumienie o prostej budowie, dobrze sprawdzające się głównie w motocyklach typu enduro, chopper/cruiser i klasycznych.
  •  diagonalne opasane (oznaczenie „B”) wyposażone w dodatkową warstwę kordu, która wzmacnia oponę i zapewnia jej mniejsze odkształcenia w trakcie jazdy, co  powoduje mniejsze tarcie w strukturze wewnątrz opony, przez co obniżona będzie temperatura pracy, a więc zwiększa się jej stabilność;.
  • radialne nitki kordu ułożone są promieniście, dodatkowa warstwa kodu umieszczona jest tuż pod bieżnikiem, co przystosowuje oponę do jazdy z największą prędkością

Jakie opony wybrać?

Ogumienia powinny mieć te same wymiary, które producent zastosował jako fabryczne. Zastosowaniem opon o złych wymiarach zmieniamy wiele parametrów wpływających na prowadzenie pojazdu oraz jego podzespoły, co w znacznej mierze wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Na rynku jest dostępne kilkanaście modeli, które z powodzeniem dopasujemy do swojej maszyny.

Jakie opony do jakiego motocykla?

Dobór opony do motocykla i stylu jazdy jest bardzo ważny, unikamy nadmiernej eksploatacji gumy oraz poprawiamy bezpieczeństwo jazdy. 

Opona turystyczna, powinna cechować się dobrą kierowalnością, długim czasem jazdy oraz wysokim komfortem pracy, również w czasie deszczu. Najczęściej wykonywane są w technologii jednoskładnikowej lub ewentualnie tylne opony mogą mieć środkową część z twardszej i wytrzymalszej mieszanki. 

Opona chopper/cruiser – jej najważniejszą cechą jest optymalne wyciszenie, długi czas pracy oraz przyczepność na zakrętach. Dodatkowe zbrojenia przekładają się na stabilną i bezpieczną jazdę. 

W oponie turystycznej jak i chopper/cruiser bardzo ważną cechą jest stosunkowo niska temperatura pracy. Nawet jeśli opona podczas jazdy pozostanie chłodna, musi zapewnić odpowiedni poziom przyczepności.

Opona szosowo-sportowa musi sprawdzać się zarówno w trakcie codziennych podróży, jak i tych szybszych wypadów. Ważną i wymagającą cechą jest przyczepność na zakrętach, pokonywanych z dużą prędkością. Profil opony jest bardziej zaokrąglony, dostosowany do jazdy w przechyleniu.
Mieszanka gumowa natomiast zazwyczaj jest dość miękka, dzięki czemu szybko się rozgrzewa i od razu zapewnia znakomitą przyczepność. 

Opona cross i enduro musi charakteryzować się świetną kierowalnością, mocnym wykonaniem oraz odpornością.

Co oznaczają dane oznaczenia na oponach?

przykład: 160/60 ZR16

160 – szerokość opony wyrażona w milimetrach

60 – wysokość opony wyrażona w % względem szerokości. Tutaj jest to 60% z 160, czyli 96 mm

16 – średnica opony wyrażona w calach

R – oznacza konstrukcję radialną,

Kolejne oznaczenia opon:

ZR – zamiast R, czasem pojawia się oznaczenie ZR., tzn. że maksymalna prędkość do pełnego obciążenia opony wynosi 240 km/h (podczas gdy prędkość maksymalna określona jest innym parametrem)

B lub „-„ – występują w miejscu R, a rozróżniają konstrukcję opony. B oznacza że jest to opona diagonalna z opasaniem, a zapis kreski (-) oznacza oponę diagonalną (spotykaną np. w offroadzie)

59 W – indeks nośności i prędkości, czyli maksymalna wartości. 

TT – opona wymagająca zastosowania dętki

TL – opona bezdętkowa

DOT – wiek opony wyrażany za pomocą czterech cyfr oraz data produkcji. Pierwsza para cyfr to numer tygodnia, druga para to rocznik. DOT 0122 oznacza, że opona wyprodukowana została w 1. tygodniu 2022 roku. 

Indeks nośności i prędkości opon motocyklowych:


Na co zwrócić uwagę?

Uwagę powinniśmy zwrócić nie tylko na wyżej wymienione informacje, ale również na to skąd kupujemy opony. Opona przechowywana w zalecanych warunkach, nawet po 5 latach nadal może zachować swoje parametry, natomiast nowa, o którą się nie dba już na etapie dystrybucji, może okazać się wadliwa i tym samym zagrażająca naszemu bezpieczeństwu. 

Jeżeli nie jesteś pewien jaka opona jest dostosowana do Twojego stylu jazdy skontaktuj się z nami.