Jeżeli masz swój garaż, lub miejsce, w którym możesz serwisować swój motocykl niezbędne będzie posiadanie:

  • Podnośnika motocyklowego – dzięki niemu będzie łatwiej wykonywać wszelkie czynności serwisowe, a motocykl będzie stabilny
  • Maty środowiskowej – może przydać się podczas serwisowania motocykla, dzięki czemu powierzchnia pod motocyklem nie będzie zabrudzona, co zapobiegnie brudzeniu się opon oraz poślizgnięciu się na śliskiej powierzchni. Mata ta również będzie przydatna na zawodach, gdyż spełnia wszystkie wymogi FIM odnośnie MX i Enduro dotyczące ochrony gruntu podczas tankowania pojazdów lub ich serwisowania

Podstawowe zabiegi serwisu motocykla oraz elementy potrzebne do ich przeprowadzenia:  

  • Mycie i smarowanie łańcucha – szczotka do czyszczenia,  spray do czyszczenia oraz smar do łańcucha (do pokrycia powierzchni czystego łańcucha),
  • Naciąg łańcucha – miarka do sprawdzenia luzu, klucz do nakrętki osi koła
  • Wymiana oleju – klucz do korka spustowego oleju
  • Wymiana filtra – klucz do wymiany filtra oleju
  • Wymiana filtra powietrza – narzędzia do wymiany filtra (różne, w zależności od motocykla),
  • Wymiana świecy motocyklowej – klucz do świecy
  • Ładowanie akumulatora – prostownik* lub automatyczna ładowarka**

*Prostownik – Ręcznie ustawia się parametry ładowania. Klasyczny prostownik pokazuje aktualny stan naładowania baterii, za pomocą woltomierza i amperomierza.

**Automatyczna ładowarka  – jest bardzo wygodna w użytkowaniu (jeżeli w pobliżu garażowania motocykla, znajduje się gniazdko z prądem), ponieważ nie trzeba wymontowywać baterii z pojazdu. Wystarczy podłączyć do akumulatora ładowarkę, która utrzyma odpowiedni poziom naładowania baterii przez całą zimę. 

Do wykonywania wszystkich prac serwisowych przydadzą się rękawice warsztatowe, które zaoszczędzą wiele czasu przy czyszczeniu dłoni od smaru i innych trudno zmywalnych substancji. 

Ważne:

Każdy motocyklista, może te wszystkie czynności wykonywać samodzielnie, natomiast warto wcześniej dowiedzieć się w jaki dokładnie sposób wykonać poszczególne czynności, a także zaopatrzyć się w środki bezpieczeństwa, jak np. rękawice ochronne.

Dodatkowo, przy wszelkich ustawieniach (motocykla i narzędzi), a także przy wyborze chemii do motocykla, należy sugerować się instrukcją obsługi dołączoną do motocykla. Zarówno brak wiedzy, jak i brak odpowiednich środków do wykonania prac serwisowych, może doprowadzić do uszkodzenia motocykla, a nawet do utraty zdrowia lub życia.