“Dobry kask motocyklowy, to taki…”

No właśnie, jaki? 

Decydując się na zakup kasku, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów.

  1. Przeznaczenie. Kaski, nie są uniwersalne. To jedna i najważniejsza zasada, jeśli chodzi o zakup kasków motocyklowych. Skorupy do jady na sportowym motocyklu, zgoła różnią się od tych przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej. Każdy kask wyposażony jest w dodatkowe elementy, które mają za zadanie poprawić komfort jazdy. Jeżeli do crossa zostanie dobrany kask np. dedykowany do jazdy skuterem, system wentylacji nie zadziała prawidłowo. 
  2. Rozmiar. Kask powinien być dobrze dopasowany. Źle dopasowany kask, nie tylko przeszkadza w jeździe, ale również może stanowić realne niebezpieczeństwo, w razie kolizji na drodze. 
  3. Wyposażenie. Kaski motocyklowe, wyposażone są w systemy wentylacyjne, zapewniające komfort jazdy. Im więcej dobrze umiejscowionych wlotów i wylotów powietrza, tym wyższy komfort jazdy. Systemy wentylacyjne nie muszą być duże – odpowiednio umieszczone w kasku, (jeżeli kask jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem) będą wentylować prawidłowo. 

Wyściółka – coraz więcej firm, decyduje się na wyposażenie swoich kasków w odpinane policzki. System ten stosuje się zarówno w kaskach sportowych, jak i w kaskach do jazdy turystycznej. Awaryjnie odpinane policzki zapewniają łatwiejszy dostęp do poszkodowanego, w razie wypadku. 

Materiał. Materiał z jakiego wykonana jest skorupa oraz wnętrze kasku, jest wbrew pozorom bardzo ważny. Wyróżnić można kilka rodzajów materiałów, z jakich produkowane są kaski motocyklowe. Im lepszy materiał bazowy, tym wyższa cena produktu. Najpopularniejsze wśród firm produkujących odzież i akcesoria motocyklowe, są: 

  • termoplast – jak sama nazwa wskazuje, jest on dość plastyczny i reaguje na temperaturę. Im wyższa temperatura, tym materiał staje się bardziej plastyczny. Po obniżeniu się temperatury, wraca do swojej stałej postaci. Materiałem termoplastycznym jest m.in. teflon, akryl, polietylen oraz nylon, -technopolimer – wytrzymalszy, zawiera włókno szklane. Technopolimer jest odporny na uderzenia,
  • poliwęglan – najbardziej wytrzymały materiał z tej półki cenowej.  Charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Kaski produkowane są również z takich materiałów jak: 

  • włókno szklane – materiał ten wykorzystywany jest do produkcji samochodów czy pojazdów wodnych, jak łodzie. 
  • karbon – włókno węglowe – najczęstsze zastosowanie znajduje w produkcji bolidów Formuły 1,
  • kevlar – używany do produkcji kajaków, a także kamizelek kuloodpornych.