Podróżujesz samotnie czy w grupie?

Niezależnie od tego, jaką formę wybierasz, powinieneś znać zasady motocyklowego savoir vivre.  Przeczytaj cały wpis i sprawdź, których zasad wcześniej nie znałeś…

Pamiętaj o swoich kompanach podróży

Jeżeli wybierasz się z innymi motocyklistami na przejażdżkę, pamiętaj aby jechać tzw. szachownicą i nie zajeżdżać drogi motocyklistom za Tobą. Dodatkowo, warto co jakiś czas spoglądać w lusterko, czy nasz przyjaciel nie zgubił się wśród nocnej ciszy i czy utrzymuje takie samo tempo (niewielka odległość pomiędzy motocyklistami pozwala na swobodną komunikację).

Apteczka

Apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem motocykla. Choć być może nigdy nie będziesz musiał z niej korzystać, to jednak w sytuacji gdy będziesz świadkiem wypadku lub inny motocyklista będzie potrzebował twojej pomocy, apteczka pozwoli ci na udzielenie pierwszej pomocy. Nawet podstawowe wyposażenie apteczki pozwoli ci np. oczyścić ranę po szlifie na asfalcie lub przemyć oko po spotkaniu z owadem.

Bezpieczne manewry

Niestety, zdarza się, że na drogach spotykamy motocyklistów, którzy nie zachowują się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, stąd powstało niechlubne określenie “dawcy”. Dlatego pamiętaj, aby podczas wyprzedzania lub omijania innych użytkowników dróg, np. rowerzystów czy pieszych, zawsze korzystać z kierunkowskazów i wykonywać manewry zgodnie ze sztuką.

Wzajemna pomoc

Widzisz jakiś wypadek albo motocykl na poboczu w niestandardowym miejscu? Nie ignoruj takich sytuacji – być może dzięki twojej reakcji, uratujesz komuś życie. 

Środowisko

Choć może wydawać się to oczywiste, chcemy przypomnieć o tym, aby dbać o środowisko. Podczas postojów na posiłki, pamiętaj o tym, aby wyrzucać po sobie śmieci w miejscach do tego przeznaczonych. Parkuj motocykl tylko w miejscach do tego przeznaczonych – nie niszcz zieleni. Nie korzystaj z “dzikich” skrótów, których tereny często należą do osób prywatnych lub są częścią lasów, parków narodowych i innych pomników przyrody.