Motocykliści często mierzą się z problemem jakim jest parująca szybka, która znacznie utrudnia widoczność, co może być bardzo niebezpieczne. Całe szczęście jest na to rozwiązanie – system Pinlock.

 

Czym jest Pinlock?

Pinlock to system anty-para, który jest stosowany w kaskach motocyklowych. Jest to specjalna wkładka, która jest umieszczana wewnątrz wizjera kasku. Zapobiega ona parowaniu, co może znacznie poprawić widoczność i komfort kierowcy.

Wkładka Pinlock składa się z dwóch warstw plastiku, pomiędzy którymi zamyka się warstwę powietrza. Gdy powietrze jest zamknięte pomiędzy dwoma warstwami plastiku, zmniejsza to różnicę temperatur między zewnętrzną powierzchnią wizjera kasku, a powietrzem wewnątrz, co zapobiega osadzaniu się pary wodnej na wewnętrznej stronie wizjera kasku.

Wkładki Pinlock są łatwe w montażu i mogą być stosowane z większością dostępnych na rynku kasków. To bardzo przydatne rozwiązanie dla motocyklistów, którzy często poruszają się w różnych warunkach atmosferycznych, w tym w deszczu, we mgle i w niskich temperaturach.

 

Jak zamontować Pinlock w kasku?

Montaż Pinlocka na wizjerze kasku jest łatwy i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Oto kroki, jakie należy wykonać:

  1. Wymontuj szybę z kasku – Zazwyczaj można to zrobić, naciskając przyciski znajdujące się z boku wizjera i delikatnie go odrywając, natomiast sposób ten różni się w zależności od typu i marki kasku.
  2. Przygotuj wizjer – przed zamontowaniem Pinlocka należy dokładnie umyć wizjer kasku i osuszyć go. Powierzchnia musi być czysta i sucha, aby zapobiec pęcherzykom powietrza między wizjerem a Pinlockiem.
  3. Zamontuj Pinlock – umieść Pinlock na wewnętrznej stronie wizjera kasku i delikatnie przyciśnij do wizjera, równomiernie dociskając wszystkie części wkładki. Upewnij się, że Pinlock jest odpowiednio wycentrowany i przylega do wizjera. 
  4. Zamontuj szybę do kasku – po zamontowaniu Pinlocka, wizjer kasku należy ponownie zamontować na kasku. Upewnij się, że wizjer jest poprawnie zamocowany oraz działa bezproblemowo.

Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji dotyczących montażu Pinlocka, aby zapewnić, że działa on poprawnie i skutecznie zapobiega parowaniu.

 

Eksploatacja pinlocka – jak dbać o niego prawidłowo?

Aby zapewnić długą żywotność i skuteczność Pinlocka, należy go odpowiednio pielęgnować i dbać o niego w następujący sposób:

  • Czyszczenie – Pinlock należy regularnie czyścić, aby zapobiec osadzaniu się kurzu, brudu i tłuszczu. Można to zrobić używając łagodnego detergentu lub specjalistycznego płynu do czyszczenia kasku i miękkiej tkaniny tj. mikrofibry.
  • Przechowywanie – Pinlocka nie należy pozostawiać na dłuższy czas, w miejscunarażającym na działanie promieni słonecznych lub wysokiej temperatury. Najlepiej przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu.
  • Demontaż  – Pinlocka nie powinno się zdejmować, ponieważ może to osłabić jego właściwości antymgielne.
  • Unikanie zarysowań – Pinlocka nie należy myć twardymi gąbkami lub szczotkami, ponieważ może to spowodować zarysowania na powierzchni wkładki.
  • Wymiana – Pinlock należy wymienić, jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, zarysowania lub zużycie. Wymianę należy wykonać na nową wkładkę Pinlock, aby zapewnić skuteczną ochronę przed parowaniem szyby kasku.

Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli utrzymać Pinlock w dobrym stanie i zapewnić długą żywotność oraz skuteczność w zapobieganiu osadzania się pary wodnej na wewnętrznej stronie wizjera kasku.